WhatsApp’tan Engel Nasıl Anlaşılır?

WhatsApp, bugün birçok insanın vazgeçilmez iletişim aracı haline geldi. Ancak bazen mesajların cevapsız kalması ya da karşı tarafa ulaşamama gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, belki de karşı taraf sizi engellemiş olabilir. Peki WhatsApp’ta bir kişi sizi gerçekten engellemişse belirtileri nelerdir? İşte sizi engellendikten nasıl emin olabileceğiniz ve engellenmenin nasıl anlaşılabileceği hakkında bilmeniz gerekenler.

Engellenme Belirtileri

Eğer WhatsApp’ta bir kişi size mesajlarınıza yanıt vermiyorsa ve çevrimiçi durumu gözükmüyorsa, bu kişi sizi engellemiş olabilir. Bu belirtiler, kişi ile olan sohbetinizde aniden meydana gelmişse bu çok muhtemel bir durumdur. Ayrıca, mesajlarınızda tek tik işareti görürseniz, kişi mesajınızı almadı veya sizi engelledi anlamına gelebilir. Eğer birkaç gündür cevap alamazsanız, kişinin sizi engellemiş olabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak, bu belirtiler yalnızca bir olasılık olarak düşünülmelidir; kesin bir sonuca varmak için kişi ile iletişime geçmek gerekir.

Profil Fotoğrafı ve Durum

Eğer bir kişinin profil fotoğrafını veya durumunu görmeniz engellenmişse, o kişi sizi engellemiş olabilir. Engellendiyseniz, kişinin profilindeki değişiklikleri veya güncellemeleri de göremezsiniz. Bu, sadece mesajların engellenmediği, aynı zamanda profilinize erişimin de engellendiği anlamına gelir. Dolayısıyla, bir kişinin profilindeki değişiklikleri göremiyorsanız, o kişinin sizi engellemiş olma olasılığı yüksektir.

Çift Tik İşareti Yok

WhatsApp’ta mesajınızda çift tik işareti yerine tek tik işareti görüyorsanız, bu mesajınızın henüz alınmadığı anlamına gelir. Ancak, gönderdiğiniz mesajın karşı tarafa ulaşmadığı durumda da tek tik işareti görülebilir. Eğer birkaç saat ya da gün sonra hala çift tik işareti görülmüyorsa, kişi mesajınızı almıyor olabilir ya da sizi engellemiş olabilir.

Diğer bir olasılık ise, engellendiğiniz kişi sizinle olan sohbeti silmiş olabilir. Bu nedenle, mesajlarda çift tik işareti görünmeme olasılığı var. Ancak, bu durumda herhangi bir cevap alamadığınızda, engellenmiş olabilirsiniz.

Çift Mavi Tik İşareti Yok

Eğer mesajınızda çift mavi tik işareti yoksa, bu mesajın okunmadığı anlamına gelmektedir. Eğer kişi size engel olmuşsa, göndermiş olduğunuz mesajı okuyamayacak ve bu sebeple çift mavi tik işareti görünmeyecektir. Ayrıca, mesajın okunup okunmadığını kontrol etmek için birden fazla mesaj gönderebilirsiniz. Eğer kişi size engellememiş ve mesajınızı okumamışsa, bir süre sonra mesajınızın yanında çift mavi tik işareti görünecektir.

Engelleme İşlemi

Eğer bir kullanıcı sizi doğrudan engellerse, mesajlarınızın ulaşması engellenir. Ayrıca, sohbetiniz kaybolabilir veya arşivlenebilir. Bu durumda, mesajlarınızın bir alıcıya ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer gönderilen mesajda tek tik işareti yer alıyorsa, mesajınız iletilememiştir. Ancak, çift tik işaretini görmeseniz bile karşı tarafın mesajınızı okuduğundan emin olamazsınız. Bu nedenle, kullanıcıların neden mesajlarınızı cevaplamadıklarını anlamak için öncelikle diğer belirtileri de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kişiyi Engellemekten Emin Olmak

Eğer birine mesaj gönderirsiniz ve yanıt alamazsanız veya çevrimiçi durumunu göremezseniz, engellenmiş olabilirsiniz. Ancak, bazı durumlarda örneğin, kişinin telefonunun açık olmaması, kötü bir İnternet bağlantısı veya telefonunun bataryası bittiği için yanıt veremeyebilir. Bu nedenle, eğer hiçbir belirti yoksa, o kişinin sizi engellediğinden kesin bir şekilde emin olamazsınız.

Engellenmeden Kaçınmak

WhatsApp’ta bir kişiyi engellemek istemiyorsanız, provokatif veya rahatsız edici mesajlar göndermekten kaçınmalısınız. Bu tür mesajlar, kişinin sizi engellemesine neden olabilir ve ilişkinizi zehirleyebilir. Bu nedenle, kendinizi düşük seviyeli mesajlar yazmaktan ve göndermekten koruyun. Ayrıca, kişileri spam mesajlarıyla rahatsız etmek de engellenmenize neden olabilir. Bu tür mesajların gönderilmesi, hoşnutsuzluğa ve rahatsızlığa neden olabilir ve muhtemelen sizi engellemek istemelerine neden olabilir.

Bloklama ve Engelleme Farkı

WhatsApp kullanıcıları, uygulamadaki kişileri bloklayabilir veya engelleyebilir. Bloklayarak, mesajların size ulaşmasını engelleyebilirsiniz. Ancak, kişinin profilinizi ve durumunuzu görmeye devam edebilir. Engelleme işlemi ise, mesajları tamamen engeller ve aynı zamanda profilinizi de görünmez hale getirir. Kişinin sizi engellediğinde, sohbetiniz kaybolur veya arşivlenir. Ayrıca, engelleme işlemi sadece tek bir kişiyle ilgilidirken, blokaj herhangi bir numara veya kişi grubuna uygulanabilir.

Yorum yapın