Twitter takip etmeyenleri takipten çıkarma

Twitter’a girdiğinizde, takip ettiğiniz hesapların içerikleri sizin ilgi alanlarınıza uymayabilir ya da sizi rahatsız edebilir. Bu gibi durumlarda, takip etmediğiniz hesapları takipten çıkarmak isteyebilirsiniz. Ancak takipten çıkarmadan önce hangi hesapları takip ettiğinizi ve neden takip ettiğinizi gözden geçirmelisiniz. İşte size Twitter takip etmeyenleri takipten çıkarma rehberi:

 • Takip etmeyi düşündüğünüz hesaplarla ilgili araştırma yapın
 • Eğer siyasi paylaşımlar sizin ilgi alanlarınız değilse, aşırı siyasi görüşlü hesapları takipten çıkarabilirsiniz
 • Kendi hesaplarını ya da ürünlerini sürekli olarak tanıtan spam hesapları takip etmek istemiyorsanız, spam kategorisindeki hesapları da takipten çıkarın
 • Sizi rahatsız eden, yetersiz içerikli ya da kötü amaçlı hesapları takipten çıkarabilirsiniz
 • Arkadaşlarınızın paylaşımlarını takip etmek istemiyorsanız bile, onlardan takipten çıkabilirsiniz

Eğer birçok hesaptan takip etmeyi bırakmak istiyorsanız, bu işlemi otomatikleştiren uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Ancak bu uygulamaların güvenilir olup olmadığına da dikkat edin. Takip ettiğiniz hesapları düzenli olarak kontrol edin ve ilgi alanlarınıza uygun olup olmadığını gözden geçirin. Kendi ilgi alanlarınıza uygun hesapları takip edin ve kaliteli içeriklerden haberdar olun. Unutmayın, Twitter’da hangi hesapları takip edeceğiniz tamamen kişisel tercihlerinize bağlıdır.

Neden takipten çıkarmak isteyebilirsiniz?

Twitter’un hayatımızdaki yeri artık tartışılmaz bir gerçek. Ancak takip ettiğimiz hesaplar zaman zaman beklentilerimizi karşılamayabilir. İlgi alanlarınıza uymayan ya da sizi rahatsız eden içerikler paylaşan hesaplar varsa, bunları takipten çıkarmakta çekinmeyin. Ayrıca bazı hesaplar, paylaşımlarını bizim tercihlerimize göre fazla yapabilirler. Bu durumda da takipten çıkarmanız kişisel deneyiminizi olumlu yönde etkileyecektir.

Hangi hesapları takipten çıkarmalısınız?

Twitter’da takip ettiğiniz hesapların içerikleri sizin ilgi alanlarınızı yansıtmıyorsa ya da size rahatsızlık veriyorsa, takipten çıkarmanız uygun olabilir. Bu nedenle, takip etmeyi düşündüğünüz her hesapla ilgili araştırma yapmanız önemlidir. Paylaşımlarının sizinle ortak noktaları var mı? Takipçi sayıları nedir? Sık sık paylaşım yapıyorlar mı? Bu gibi sorulara yanıt bulmak, takip edeceğiniz hesapları belirlerken size yardımcı olacaktır.

Ayrıca, aşırı siyasi görüşlü hesapları, spam kategorisindeki hesapları, yetersiz ve kötü içerikli hesapları takipten çıkarmanız da doğru bir karar olabilir. Bu hesaplar, zamanınız ve enerjinizi boşa harcamanıza ve Twitter deneyiminizi olumsuz yönde etkilemenize neden olabilir.

 • Paylaşım içerikleri sizinle ortak noktaları var mı?
 • Takipçi sayıları nedir?
 • Sık sık paylaşım yapıyorlar mı?

Aşırı siyasi görüşlü hesaplar

Sosyal medyada siyasi görüşler üzerinden sık sık tartışmalar yaşanabiliyor. Eğer siyasi paylaşımlar sizin ilgi alanınıza ve tarzınıza uygun değilse, takip ettiğiniz hesapları takipten çıkarabilirsiniz. Aşırı siyasi görüşlü hesaplar sizin rahatsız olmanıza sebep oluyorsa, onları takipten çıkarmanızda hiçbir sakınca yok. Kendi görüşlerinize göre hesapları belirlemeden önce, herhangi bir siyasi görüşe yönelmeden objektif bir şekilde tartışmaları takip etmeniz tavsiye edilir. Bu şekilde, rahatsız olmadığınız ve ilgi duyduğunuz hesaplarla daha fazla etkileşim sağlayarak, keyifle zaman geçirebilirsiniz.

Spam hesaplar

Spam hesapları, esasen sıkıcı ve güvenilmez olabilen birçok paylaşım içerir. Ürünleri ya da hizmetleri sürekli olarak tanıtan hesaplar, takipçileri için birçok kez rahatsız edici olabilir. Bu tür hesapların paylaşımları, herhangi bir gerçek değer taşımayabilir ve sadece takipçi sayısını artırmayı hedefleyebilir. Bu nedenle, spam hesapları takip etmekten kaçınarak, takip listenizi temiz tutabilirsiniz.

Bununla birlikte, takip ettiğiniz hesapların spam kategorisinde olup olmadığını belirlemek için öncelikle paylaşımlarını ve ne tür etkileşimlere sahip olduklarını incelemelisiniz. Eğer sürekli olarak aynı ürünü ya da hizmeti tanıtan, alakasız ve gereksiz gönderiler paylaşıyorlarsa, bu hesapları takipten çıkarmak en iyisi olabilir.

Öte yandan, belirli bir konuda haberleri takip etmek için birkaç hesap takip etmek isterseniz, spam olarak nitelendirilemeyecekleri için bu hesapları takip etmekten çekinmeyin. Bununla birlikte, esas amacı takipçi kazanmak olan, düzgün bir içeriği olmayan spam hesaplarını takip etmek, zaman kaybı ve hayal kırıklığına sebep olabilir.

Yetersiz ve kötü içerikli hesaplar

Twitter kullanıcıları olarak, takip ettiğimiz hesapların içerik kalitesi bizim için önemlidir. Yetersiz içerikli ya da kötü amaçlı hesaplar, kişisel deneyimimizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle takip ettiğimiz hesapları düzenli olarak kontrol etmek ve gereksiz bulduklarımızı takipten çıkarmak en doğal hakkımızdır. Ayrıca belirtmek gerekir ki, bazı hesaplar da yapmak istedikleri reklam amaçlı paylaşımlar nedeniyle kişisel tercihlerimize uygun olmayabilir. Bu tür hesapları da takipten çıkarabilir, kendi ilgi alanlarımıza uygun olanları takip edebiliriz.

Arkadaşınız dahi olsa takipten çıkarma hakkınız var

Birçok kişi, Twitter’da arkadaşlarından takip ettiği hesapları takipten çıkarma konusunda tereddüt yaşar. Ancak unutmayın, bir hesabı takip etmek zorunda değilsiniz ve herkesin takip etmek istediği hesaplar farklıdır. Eğer arkadaşlarınızın paylaşımları ilgi alanlarınıza uymuyorsa veya sizi rahatsız ediyorsa, onları takipten çıkarabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey, takip ettiğiniz hesabın profil sayfasına gitmek ve “takibi bırak” butonuna tıklamaktır. Bu işlem, o hesabın sizi takip etmediği veya takip etmediği sürece sizin paylaşımlarınızı görmeyeceği anlamına gelir.

Bazen arkadaşlarınızın paylaşımları sizi kesinlikle rahatsız etmiyorsa, onları takip etmeye devam edebilirsiniz. Ancak bu tamamen size kalmış bir tercihtir. Kendinize uygun hesapları takip edin ve olumlu bir deneyim için düzenli olarak kontrol edin.

Takipten çıkarma işlemi

takibi bırak butonuna tıklayın. Bu işlem ile takip ettiğiniz hesapların paylaşımları artık ana sayfanızda görünmeyecektir. Ayrıca, “seni takip eden” ve “seni takip etmeyen” hesapların listesine de erişebilirsiniz. Bu sayede, hangi hesapların takip edilmediğini ve hangi hesapların sizi takip etmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer birçok hesaptan takip etmeyi bırakmak istiyorsanız, bu işlemi otomatikleştiren uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Ancak bu uygulamaların güvenilir olup olmadığına da dikkat edin. Takipten çıkarma işlemi, kullanıcıların kendilerine uygun olan içeriklere daha rahat bir şekilde erişmelerini sağlayacaktır.

takibi bırak

Takip ettiğiniz hesapların içerikleri ilgi alanlarınıza uymadığı ya da sizi rahatsız ettiği durumlarda takibi bırakma seçeneği vardır. Takip ettiğiniz hesabın profil sayfasından takibi bırak butonuna tıklayarak kolayca takipten çıkabilirsiniz. Eğer birçok hesaptan takip etmeyi bırakmak istiyorsanız, bunu otomatikleştiren uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Ancak, bu uygulamaların güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Takipten çıkardığınız hesaplar düzenli olarak kontrol edilmeli ve ilgi alanlarınıza uygun olup olmadığı gözden geçirilmelidir. Takip ettiğiniz hesapları düzenli olarak kontrol etmek, Twitter deneyiminizi olumlu yönde etkileyecektir.

butonuna tıklayın. Eğer birçok hesaptan takip etmeyi bırakmak istiyorsanız, bu işlemi otomatikleştiren uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Ancak bu uygulamaların güvenilir olup olmadığına da dikkat edin.

Email notifications, push notifications, and the Twitter Home page itself can be overwhelming with the number of tweets coming your way. To declutter your timeline, visit the profile of the account you wish to unfollow. Click the “Takibi Bırak” (Unfollow) button. If you plan on unfollowing many accounts at once, you can use automated applications to make the process quicker and easier. However, make sure to investigate the app’s safety before utilizing it.

Takip ettiğiniz hesapları düzenli olarak kontrol edin

Twitter’da takip ettiğiniz hesapları düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Kendi ilgi alanlarınıza uygun paylaşımlar yapmayan veya farklı bir yöne doğru kayan hesapları takipten çıkarmaktan çekinmeyin. Özellikle takip ettiğiniz hesapların içerikleri sizi rahatsız ediyorsa, hemen takipten çıkarın. Ayrıca sık sık paylaşım yapan veya spam içerikler paylaşan hesapları da mutlaka gözden geçirin. Bunun için Twitter’ın sağladığı araçlardan yararlanabilirsiniz. Takip ettiğiniz hesapları düzenli olarak kontrol ederek kendinize uygun hesapları seçmek, kişisel deneyiminizi olumlu yönde etkileyecektir.

Takip etmek isteyebileceğiniz hesaplar

Kendi ilgi alanlarınıza uygun hesapları takip etmek, Twitter deneyiminizi daha keyifli hale getirebilir. Örneğin bir müziksever olarak, müzik dünyasındaki gelişmeleri takip edebileceğiniz hesapları takip etmeniz sizin için faydalı olabilir. Ayrıca belirli bir konuda uzman olan kişilerin hesaplarını takip etmek, o konu hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayabilir.

 • Haber siteleri: Güncel haberleri takip etmek için gazete ve televizyondan ziyade Twitter hesaplarını takip etmek daha hızlı ve etkili olabilir. Özellikle son dakika haberleri hakkında bilgi edinmek için haber sitelerinin resmi Twitter hesaplarını takip etmek yararlı olabilir.
 • Blog yazarları: İlgi alanlarınıza uygun blogları takip etmek, yeni makale ve içeriklerden haberdar olmanızı sağlayabilir. Böylece bilgi birikiminizi artırabilir ve sevdiğiniz konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Markalar: Sevdiğiniz markaların Twitter hesaplarını takip etmek, yeni ürünlerden, kampanyalardan ve indirimlerden haberdar olmanızı sağlayabilir. Ayrıca bir müşteri hizmetleri sorunu yaşadığınızda, markanın Twitter hesabına daha kolay ulaşabilirsiniz.

Son olarak, takip ettiğiniz hesapları düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın. İlgi alanlarınıza uygun olmayan veya daha fazla rahatsızlık veren hesapları takip etmekten çekinmeyin.

Sonuç

Twitter’da hangi hesapları takip edeceğiniz tamamen size kalmış bir tercihtir. Kendi ilgi alanlarınıza uygun hesapları seçmek ve takip ettiğiniz hesapları düzenli olarak kontrol etmek, size özgü bir kişisel deneyim sağlar.

Bu nedenle bazı hesapları takipten çıkarsanız bile bu durum şaşırtıcı veya patlayıcı değildir. Takip ettiğiniz hesaplarla ilgili olarak araştırma yaparak paylaşımlarınızı doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Yapacağınız bu seçimler kişisel tatmininizi artırabilir.

Unutmayın, takip etmek zorunda değilsiniz. Kendinize uygun hesapları seçmek ve takip ettiğiniz hesapları düzenli olarak kontrol etmek, kişisel deneyiminizi olumlu yönde etkileyecektir.

Yorum yapın