Sanatçıların Gerçek İsimleri

Bazı ünlü sanatçılar, sahne adlarını kullanmayı tercih etse de gerçek adlarını saklamazlar. Madonna doğum adı olan Madonna Louise Ciccone’u kullanırken, Lady Gaga gerçek adı Stefani Joanne Angelina Germanotta’dan farklı bir isimle öne çıkar. Beyoncé’nin gerçek adı Beyoncé Giselle Knowles olarak bilinirken, Jay-Z’nin sahne adı Shawn Corey Carter’dan gelmektedir. Eminem’in gerçek ismi ise Marshall Bruce Mathers III’tür. Rihanna, Robyn Rihanna Fenty olarak doğdu ve sahne adında ismini korudu. Elton John gerçek adı Reginald Kenneth Dwight’dır. Drake’in gerçek ismi Aubrey Drake Graham’dir ve Nicki Minaj’ın gerçek adı Onika Tanya Maraj’dır. Bu sanatçıların birçoğu sahne adlarına anlam yüklemiş veya özel bir bağlantısı olan isimleri tercih etmiştir.

Madonna (Madonna Louise Ciccone)

Madonna’nın gerçek ismi Madonna Louise Ciccone’dur. Onun adı İtalyan bir kökene sahiptir ve anlamı “Bakire Meryem”dir. Ancak, sanatçı olarak tanındığından beri, sahne adı Madonna olarak bilinir. Madonna, sahne adını kullanmasına neden olan farklı faktörler vardı. Madonna’nın gerçek ismi, onu yeterince farklılaştıramayacağına karar verdiği için değiştirmeyi seçti. Ayrıca ismi değiştirmenin sahne kişiliğini belirlemede bir rol oynayacağını umdu. Ve Madonna, zamanla bu kişiliğini oluşturdu ve belirginleştirdi.

Lady Gaga (Stefani Joanne Angelina Germanotta)

Lady Gaga olarak bilinen Stefani Joanne Angelina Germanotta, New Yorklu bir ailede doğdu. Babası İtalyan, annesi ise Fransız-Kanadalıdır. Lady Gaga, müzik kariyeri boyunca sahne adını kullanmıştır. İsmi, Queen’in “Radio Ga Ga” şarkısından ilham alınarak oluşturulmuştur. Ona göre, bu isim, müzikteki özgürlüğünü ifade etmekte ve insanları birleştiren bir şeydir. Lady Gaga genç yaşlarda şarkı sözü yazmaya başladı ve birçok kulüpte performans sergiledi. Sahne adını seçmesinin nedeni, gerçek isminin sıradan gelmesi ve kendisine tamamen farklı bir karakter yaratmak istemesidir.

Beyoncé (Beyoncé Giselle Knowles)

Beyoncé, tam adıyla Beyoncé Giselle Knowles, 4 Eylül 1981’de Teksas’ta doğdu. Babası Mathew ve annesi Tina, Destiny’s Child grubunun kurucusu ve yönetmeni olarak müzik sektöründe yer aldı. “Sasha Fierce” alter egosuyla ünlü olan Beyoncé, sahne adını babasının soyadından ve anne kızlık soyadından oluşan bir kombinasyon olan “Beyoncé Knowles” olarak seçti. “Sasha Fierce” karakterine gelince, çift kişilikli bir karakter yarattığını ve onu sahne performanslarında kullanmayı tercih ettiğini açıkladı. Anlamı, “sahne performansları için kendine güveninizi koruyun ve onları taklit etmeye çalışmayın” olan “Sasha Fierce” 2008’de çıkardığı “I Am… Sasha Fierce” albümüne de ismini verdi.

Jay-Z (Shawn Corey Carter)

Jay-Z, gerçek ismi Shawn Corey Carter olan Amerikalı bir rap sanatçısıdır. Jay-Z, sahne adını büyük ihtimalle Brooklyn’deki Marcy Houses adlı projede büyürken kullandığı J/Z metro hatlarından almıştır. Çocukluğu ve gençliği oldukça zordu ve müzik tutkusu sayesinde hayatında bir değişiklik yapmayı başardı. Jay-Z, müzik kariyerine 1996’da çıkardığı ilk albümü “Reasonable Doubt” ile başlamıştır ve o günden beri müzik endüstrisinde büyük bir isim haline gelmiştir. Gerçek isminin sahne adı ile ilişkisi, Jay-Z’nin müzik kariyerine başlayana kadar tam olarak farkında olmadığı bir şekilde oluşmuştur, ancak sahne adını kullanmaya başladıktan sonra onunla özdeşleştiği açıktır.

Eminem (Marshall Bruce Mathers III)

Eminem, gerçek adı Marshall Bruce Mathers III olan bir Amerikalı rapçidir. Sahne adı, gerçek adının ilk harflerinden oluşan bir anagramdır. Mathers, gençlik yıllarında birçok yerde yaşamaya zorlandı ve sık sık okul değiştirdi. Bu da onun içine kapanık bir kişilik geliştirmesine neden oldu. Müzik kariyerine başlarken, gerçek adını kullanması düşünüldü, ancak birçok kişi onun farklı olduğunu düşündü. Bu yüzden sahne adını Eminem olarak seçti. Eminem, müziğiyle milyonlarca hayran kazandı ve birçok ödül kazandı. Gerçek adının, Müzik kariyerine olan etkisi hakkında ise açıklama yapmadığı bilinmiyor.

Rihanna (Robyn Rihanna Fenty)

Rihanna, gerçek adı Robyn Rihanna Fenty olan başarılı bir şarkıcıdır. Barbadoslu olan Rihanna’nın ismi, İbranice “Tanrı’nın şarkısı” anlamına gelmektedir. Her zaman sahne adı olarak kullandığı Rihanna adının, gerçek ismi de yeterince özel ve anlamlı olduğu halde neden değiştirmek istemediği konusunda açıklamalar yapmıştır. Bunun nedeni, Rihanna isminin popüler kültürde daha cazip ve kolayca telaffuz edilebilir bir isim olmasıdır. Ayrıca gerçek isminin kişisel bir anlamı olduğundan, sahne adıyla tamamen farklı bir kimlik oluşturmak istemiştir.

Elton John (Reginald Kenneth Dwight)

Elton John aslında ‘Reginald Kenneth Dwight’ olarak doğmuştur ve sanat kariyerine bu isimle başlamıştır. Ancak 1967’de Bernie Taupin ile tanışması, sahne adını değiştirmesine neden olmuştur. Taupin, Dwight’ın hayranıydı ve söz yazarı olarak birçok şarkıyı birlikte yazdılar. Dwight, bu dostluğun etkisiyle kendisine ‘Elton John’ adını seçti. ‘Elton’ ismi, Bluesology gitaristi Elton Dean’in adından, ‘John’ ismi ise Bluesology’nin davulcusu olan Long John Baldry’den esinlenerek seçilmiştir. Bu sahne adı, Elton John’un kariyeri boyunca popüler hale gelmiştir ve sayısız hit şarkının yanı sıra, Rocketman gibi birçok biyografi filminin de adı olmuştur.

Drake (Aubrey Drake Graham)

Drake, gerçek ismi Aubrey Drake Graham olarak bilinmektedir. Babası Memphis, Tennessee’ye özgü bir müzik türü olan R&B müziği yapmaktaydı. Bu müzik türü, Drake’in müzik kariyerine olan ilgisini tetiklemiştir. Sahne adını seçerken, R&B sanatçısı Tank’ın şarkısındaki “Drake” sözlerine duyduğu hayranlıkla ilham aldı. Kendisi de ünlü bir müzisyen olan amcası Larry Graham’den de destek aldı. Drake, gerçek isminin kendisine müzik kariyerinde bir dezavantaj olabileceğini düşündüğünden sahne adı olarak “Drake”i seçti. Gerçek ismi ve müzik yeteneği ona dikkat çekici bir imaj verirken sahne adı, benzersiz bir marka yaratarak kariyerinde önemli bir rol oynadı.

Nicki Minaj (Onika Tanya Maraj)

Onika Tanya Maraj, müzik dünyasında bilinen adıyla Nicki Minaj, birçok hayranının gerçek isminden haberi bile yok. Nicki Minaj, Jamaika kökenli bir aileden geliyor ve doğduğunda Onika Tanya Maraj adı verilmiş. Büyürken, ailesi onun “Nicki” olarak çağrılmasına izin vermiş ve zamanla sahne adı olarak da benimsemiş.

Nicki Minaj’ın “Minaj” kelimesi de oldukça ilginç bir seçim. Nicki, neredeyse senaryo yazacak kadar çok karaktere sahip olduğu için seçtiği bir isimdi. “Minaj” ise, bir sürü kadın ve hayvana aynı anda sahip olabilen erkekler için kullanılan bir terim. Nicki, sahne adı olarak bu kelimeyi seçerek, kendine olan güvenini ve cinselliğini ifade etmek istemiş.

Nicki Minaj, ayrıca sahne adını seçerken, müzik kariyerinde onu destekleyen insanları da düşünmüş. O dönemde, Lil Wayne ile olan işbirliği sayesinde büyük bir çıkış yakalayan Nicki Minaj, ona olan minnettarlığını “Minaj” kelimesiyle ifade etmiş. Böylece, Nicki Minaj olarak bilinmesi, bugünkü başarısına ve hayran kitlesine katkı sağlamıştır.

Yorum yapın