Doctor Who Hangi Platformda?

Doctor Who, uzun yıllardır devam eden ve popülerliğini halen koruyan İngiliz bilim kurgu dizisidir. Dizinin hayranları, hangi platformda bu efsanevi diziyi izleyebileceklerine dair sürekli merak içerisinde olmaktadırlar.

Eski Doctor Who bölümleri de dahil olmak üzere, dizinin geniş bir hayran kitlesi bulunmaktadır. Daha önceki bölümleri izleyebilmek için farklı platformlara erişmek gerekmektedir.

Klasik bölümleri izlemek isteyenler için, 1963-1989 yılları arasında yayınlanan orijinal bölümler BBC iPlayer ve Britbox’da mevcuttur. Bununla birlikte, yeniden izlenilebilir hale getirilmiş birçok bölüm, Amazon Prime Video ve Netflix gibi platformlarda da izlenebilir.

Yeni Doctor Who bölümleri ise, daha çok BBC iPlayer ve Britbox gibi uydu televizyonu sağlayıcı platformlarda izlenebilir. Bununla birlikte, Amazon Prime Video ve Netflix gibi diğer alternatif platformlarda da yeni bölümler mevcuttur.

Doctor Who hayranları, izlemek istedikleri bölümleri bulmak ve takip etmek için farklı platformları kullanabilirler. Sürekli yenilenen popüler dizi, farklı kanallar aracılığıyla hayranlarına ulaşmaya devam edecektir.

Doctor Who Nedir?

Doctor Who özellikle İngilizler tarafından oldukça sevilen ve uluslararası alanda da büyük bir hayran kitlesine sahip olan bir bilim kurgu dizisidir. Dizinin ana karakteri Doktor, zaman ve uzayın farklı boyutları arasında seyahat edebilen bir uzaylıdır. Doktor, farklı gezegenlere giderek macera dolu deneyimler yaşamakta, aynı zamanda tarihi olaylara da müdahale etmektedir. Dizi ilk olarak 1963 yılında yayınlanmış, fakat uzun bir aranın ardından yeniden yapılanarak 2005 yılından itibaren izleyicilerle buluşmaya devam etmektedir.

Doctor Who Hangi Dönemde Yayınlandı?

Doctor Who, İngiliz bilim kurgu dizisi olarak 2005 yılında yeniden başlatılmış ve o zamandan bu yana devam etmektedir. Bu nedenle, 2005 yılından bugüne kadar olan dönem, “modern seriler” olarak adlandırılır. Daha önceki seriler ise, “klasik seriler” olarak anılır.

Modern seriler, BBC One tarafından yayınlanmıştır. Bu platform sadece İngiltere’de mevcuttur. Daha sonra, serileri izlemek için BBC America, CBC, ABC ve diğer kanallar kullanılmıştır. Ayrıca, modern seriler Amazon Prime Video, Netflix gibi diğer alternatif platformlarda da mevcuttur. Eski seriler ise öncelikle BBC tarafından yayınlanmıştır ve daha sonra farklı platformlara dağıtılmıştır.

Önceki Dönemlerdeki Yayın Hikayesi

Doctor Who, ilk kez 1963 yılında BBC kanalı tarafından yayınlanmıştır. İlk bölümler siyah-beyazdı ve 1989’un sonuna kadar yayınlandı. 1989’da dizinin yayından kaldırılması, 1990’larda tekrar yayınlanana kadar devam etti. Bazı bölümlerde kayıp görsel ve ses materyalleri nedeniyle sorunlar yaşandı. Ancak 2013 yılına kadar diziye ait yeni yayınlar çıkmıştı. Klasik bölümler standart DVD setleri olarak yayınlanmaktadır. Bu bölümlere erişmek için DVD koleksiyoncuları ve hayranlar tarafından toplanan özel sitelerden faydalanabilirsiniz.

Doctor Who’nun orijinal 26 sezonu şimdiye kadar çeşitli platformlarda yayınlanmıştır. Örneğin, 26 sezon Netflix’te mevcuttur, ancak 7. ve 8. sezonlar Türkçe alt yazı ile mevcut değildir. Hulu, Classic Doctor Who bölümlerinin tam bir koleksiyonuna sahiptir ve Amazon gibi satın alımlı platformlar bölümleri serbestçe veya koleksiyon halinde sunar.

Doktor’un çoğu bölümü yeniden izlenebilir kelime anlamına da gelen “regenerasyon” sayesinde her sezon için yeni bir karakter oluşturmasından dolayı yeniden yayınlanmıştır. Örneğin, Tom Baker’ın 1974-1981 yılları arasındaki bölümleri BBC iPlayer’da mevcuttur ve Peter Davison’ın 1982’den 1984’e kadar olan bölümleri BritBox’ta izlenebilir. Aileniz ve arkadaşlarınızla izleyebileceğiniz en güncel bölümler arasında The War Games, The War Machines, The Three Doctors ve The Carnival of Monsters yer almaktadır.

Klasik Bölümler

Doctor Who, 1963 yılından itibaren yayınlanan bir İngiliz bilim kurgu dizisidir. Klasik bölümler olarak adlandırılan ve 1963-1989 yılları arasında yayınlanan orijinal bölümleri içeren platformlar arasında ilk sırada BBC iPlayer yer almaktadır. Ayrıca, bu bölümler Britbox ve Amazon Prime Video gibi platformlarda da mevcuttur. Klasik bölümler, birçok fan tarafından hala büyük bir ilgi görüyor ve özellikle Doctor Who evrenini keşfetmek isteyenler için kesinlikle izlenmesi önerilen bölümlerdir. Bölümlerin izlenmesi sırasında kullanılan arayüzler, müzik ve kostümler zamanının teknolojisine göre oldukça başarılı olarak tasarlanmıştır.

Yeniden İzlenebilir Bölümler

Doctor Who, sadece orijinal bölümleri ile izleyicilerin ilgisini çekmiyor. Daha yeni yeniden izlenebilir hale getirilmiş bölümleri de izleyebileceğiniz platformlar mevcut. Öncelikle Hulu ve Amazon Prime Video’da bulunan Classic Doctor Who bölümlerini izleyebilirsiniz. Ek olarak, BBC tarafından tanıtılan Doctor Who Classic Bölümleri YouTube kanalı da mevcut. Bu kanalda yaklaşık 600’den fazla bölümü izleyebilirsiniz. Eğer mobil cihazlardan izlemeyi tercih ederseniz, Google Play veya App Store’dan Doctor Who: The Animation Box Set uygulamasını edinebilirsiniz.

Yeni Dönem (2005-2020)

Doctor Who‘nun 2005 yılında yeniden başlaması, yeni bir hayran kitlesi kazandırdı. Yeni dönem, şimdiye kadar sekiz doktor içeriyor ve devam ediyor. Yeni bölümleri izlemek için çeşitli seçenekler var. Önceki bölümler gibi, BBC ve Britbox, orijinal yayın merkezleri olmaya devam ediyorlar.

BBC ve Britbox: Yeni bölümleri izlemek için en uygun yer BBC iPlayer ve Britbox olabilir. İngiltere dışındaki ülkelerde Britbox, Amazon Prime aracılığıyla izlenebilir. BBC iPlayer, İngiltere dışındaki izleyiciler için kullanılamıyor, ancak bir VPN kullanarak bu engeli aşabilirsiniz.

Bununla birlikte, diğer platformlar da yeni dönem bölümlerini sunuyorlar. İşte bazı örnekler:

  • Amazon Prime Video: Tek bölümler satın alınabilir veya Amazon Prime aboneliği ile izlenebilirler.
  • Netflix: Yeni bölümler, Netflix aboneleri için kullanılabilir. Bu birkaç bölüm sezonu içinde biraz değişebilir.

Yeni dönem bölümlerinin hepsi, her bölümün kendine has maceraları olan doktorların hikayelerini anlatıyor. Eski bölümleri izlemeden yeni bölümlere atlamak mümkün, ancak karakterlerin gelişimini gözlemlemek için önceki bölümleri izlemenin daha iyi olacağını unutmayın.

Son Durum

Doctor Who, Birleşik Krallık’ta BBC One üzerinden yayınlanmaktadır. Ancak, diğer platformlarda da Doctor Who bölümleri mevcuttur. Amazon Prime Video ve Netlix’te hem yeni dönem bölümlerine hem de klasik bölümlere kolayca erişebilirsiniz. Ayrıca Britbox, özellikle klasik bölümlere ev sahipliği yapıyor ve burada 26 sezon izleyebilirsiniz. BBC, Doctor Who’nun serüveni boyunca eksiksiz bir koleksiyona sahip olduğundan, DVD formatında bölümler de mevcuttur. Özetle, Doctor Who hayranları için birçok seçenek ve platform mevcut ve tüm sezonlara kolayca erişilebilir.

BBC ve Britbox

Doctor Who, İngiliz bilim kurgu dizisinin orijinal yayın merkezi BBC’dir. İngiltere’de ve dünya çapında geniş bir hayran kitlesine sahip olan dizi, binlerce bölüm boyunca BBC’de yayınlandı. Ancak, eski bölümler Britbox adlı internet platformunda da izlenebilir. Britbox, BBC ve ITV ortaklığıyla kuruldu ve İngiliz yapımı TV programları ve filmleri yayınlıyor.

BBC, 2005’ten bu yana yeni Doctor Who bölümlerinin de yayın merkezi olmuştur. Dizi, BBC iPlayer’da izlenebiliyor ve Britbox’ta da yeni bölümler eklendi. Ayrıca BBC Studios olarak adlandırılan uluslararası bir dağıtım şirketi, programları tüm dünyada yayınlamaktadır.

Doctor Who hayranları için BBC ve Britbox, dizinin köklerine doğru bir yolculuk yapmak isteyenler ve yeni bölümleri kaçırmayanlar için önemli platformlardır. İzleyici kitlesinin büyük bir kısmı, orijinal bölümleri ve en yeni bölümleri izlemek için bu platformlara başvurmaktadır.

BBC ve Britbox, Doctor Who hayranlarına hem eski hem de yeni bölümleri izleme fırsatı sunmaktadır. Her iki platformun da içeriği, büyük bir hayran kitlesinin sürekli ve rekabetçi bir şekilde takip ettiği bir dizi olarak dünya çapında daha geniş bir kitleye hitap ediyor.

Amazon Prime Video ve Netflix

Doctor Who’nun yeni dönem bölümleri, hizmetine iki büyük alternatif platformda da mevcut. İlk olarak Amazon Prime Video’da 11 sezon ve özel bölümler bulunuyor. Prime Video, aynı zamanda sizlere yeni bölümlerin de gelmesini sağlıyor. Bu hizmete abone olarak Doctor Who’nun özel bölümlerine de erişebilirsiniz.

Netflix’te ise 12. sezonun yanı sıra klasik serinin birçok bölümü de bulunuyor. Eğer klasik bölümleri kaçırdıysanız, Netflix’te seçenekler arasında olan Doctor Who The Collection, size ilginizi çekmiş bölümleri toplu olarak izleme fırsatı sunuyor.

Ayrıca, her iki platformda da Doctor Who’nun özel içerikleri, belgeselleri ve kamera arkası yapımları da yer alıyor. Sezonlar halinde birbirine bağlanan Doctor Who’nun izlemesi oldukça keyifli. Diğer ilginizi çeken dizilere de göz atabilirsiniz.

Yorum yapın