Buradasınız: Ana sayfa - Elektronik - Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 
 

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

televizyon_secimi

Hepimizin en büyük sıkıntılarından biri televizyon alma süreci. Çok fazla opsiyon olduğu için ve ilk bakışta hepsindeki görüntü aynıymış gibi geldiği için hep kazıklanacak gibi hissederek televizyon alırız. Bu yazı altında size televizyon alma sürecinde yardımcı olmaya çalışacağız.

Televizyon alırken öncelikli kriteriniz doğal olarak ücreti olacaktır. Bundan dolayı kampanyaları takip etmenizi öneririz. Bu nedenle çok aksi bir durum olmadığı sürece haftasonu alın. (Haftasonu Mediamarkt, Teknosa, Vatan Bilgisayar vb. yerlerde yüksek indirimler olacakatır.)
İkinci bir kriter, televizyonu internetten mi alayım yoksa gidip marketten, görerek mi alayım? Eğer çok ciddi bir fiyat farkı yoksa görüp almanız daha iyi olacaktır. Aslında birkaç öncesine kadar internetten alma tarafatarıydım fakat bir arkadaşım televizyon aldı internetten (güvenilir ve yaygın olarak bilinen sitelerin birinden) fakat televizyon kırık geldi. Tekrar gönderdi ve hala bekliyor yeni televizyonunun gelmesini.
Bu genel özellikleri hallettikten sonra gelelim televizyonla ilgili teknik detaylara. Karar vermeniz gereken ilk teknik detay, televizyonun boyutu. Televizyon kaç ekran olmalı sorusunun cevabını televizyonu nerde kullanacaksınız ve ne kadar mesafeden izleyeceksiniz sorusunu cevaplayarak bulabilirsiniz. Bazı mesafe aralıkları için önerebileceğimiz uzaklıklar aşağıdadır;

 • 20 inç (51 cm) : 1.52 metre
 • 32 inç (82 cm) : 2.44 metre
 • 40 inç (102 cm) : 3.05 metre
 • 42 inç (107 cm): 3.20 metre
 • 50 inç (128 cm) : 3.81 metre
 • 56 inç (143 cm) : 4.27 metre
 • 62 inç (158 cm) : 4.72 metre

Televizyonunuzda hangi yayınları izleyeceğinize bağlı olarak, televizyonunuzun kaç Hz olması gerektiğine karar vermelisiniz. Eğer ben standart yayın izleyeceğim, HD, FHD yda 3D izlemeyeceğim diyorsanız yüksek frekansta çalışan bir televizyon almanızın hiçbir anlamı yok. Çünkü size gelen standart yayının frekansı 50 Hz’dir ve televizyon içerisinde görüntüyle ilgili herhangi bir işlem yapılmayacağı için 100 Hz’lik bir televizyon işinizi görür. Fakat dediğim gibi diğer özellikleri de kullanacaksanız 400 Hz ve üstü almaya dikakt edin.

Televizyonunuzun boyutunu da belirledikten sonra televizyonunuzda 3D isteyip istemediğiniz sorusuna cevap aramalısınız. Buna bağlı olarak televizyonunuzun gözlük seçimine karar vereceksiniz. bir bakıma bu da sizi marka yönünden limitleyecek. Örneğin LG’nin 3D gözlükleri pilsiz ve baş ağrısı yapmıyor. Fakat görüntüyü ikiye böldüğü için kalitede ufak bir azalma olabilir. Fakat Samsung’un televizyonlarında gözlükler pilli ve kalite olarak herhangi bir azalma söz konusu değil. Ama genel kanı pilli gözlüklerin başağrısı yaptığı ve bir süre sonra kulakları rahatsız ettiği yönünde.

Bu temel özellikler dışında televizyonunuzla internete bağlanıp bağlanamayacağınız sorusu karşınıza çıkıyor. Bunun da aslında tek bir cevabı yok. Bazı televizyonlar sadece sayılı sitelere girebiliyorken, bazılarında site limiti yok. Televizyonda internet kullanacaksanız internete özel kumandası olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Günümüz televizyonlarında ayrıca dahili uydu alıcısı bulunmakta. Standart yayın değil de DSMARt ya da diğer uyduları kullanacağım zaman sıkıntı olur mu diye düşüneceksiniz. Fakat onu sorun yapmayın, ufak bir USB ile bu işlemi de hallediyorsunuz, yani sizin için sorun olmuyor. Kullanacağınız aparat ufacık olacağı için rahatsız edici bir görüntü yaratmayacak.

Tüm bu aşamaları sağlıklı bir şekilde geçebildiyseniz, artık televizyonu alabilirsiniz. Televizyon fiyatları çok oynamadığı için televizyon almaya karar verdiğiniz zaman araştırmalara bakın, fiyat kıyaslaması yapın, bütçenize ve zevkinize en uygun televizyonu alın. Çok da uzatmayın, çünkü uzattıkça daha da sıkıcı bir hal alıyor.

Gelen Aramalar:

 • televizyon
 • televizyon limiteler
 • tv alırken nelere dikkat etmeli

Etiketler:, , , , ,


Yorum yapın

Kategoriler
  >